O Harabinovi, budúcich právnikoch a narkomanoch

Autor: Kristína Janščová | 10.12.2013 o 11:17 | (upravené 11.3.2014 o 23:13) Karma článku: 8,96 | Prečítané:  302x

Dňa 5.12. priniesol denník SME správu, že šéf Najvyššieho súdu Štefan Harabin na akademickej pôde Paneurópskej univerzity otvorene urážal Luciu Žitňanskú, Daniela Lipšica i novinárov.

 

Cieľom tohto článku nie sú samotné vyjadrenia pána Harabina. Tie človek, ktorý aspoň trocha sleduje slovenskú politickú scénu a stav súdnictva, komentovať nemusí. Alebo môže, ak má vo vrecku 150-tisíc eur na zaplatenie odškodného.

Znepokojujúcim faktom sa pre mňa stala informácia, že študenti sa na prejave šéfa Najvyššieho súdu „zabávali, na konci mu tlieskali." Oslovila som teda jednu zo študentiek, ktorá sa uvedenej prednášky zúčastnila.

 

Denník SME napísal, že na konci prednášky pánovi Harabinovi študenti tlieskali aj napriek tomu, že v prejave urážal novinárov, pani Žitňanskú či pána Lipšica. Je to pravda, alebo je veta "Študenti sa na Harabinovom prejave zabávali, na konci mu tlieskali" pritiahnutá za vlasy?

Ja si myslím, že je to úplne pritiahnuté za vlasy. Tlieskalo sa ako vždy, keď skončí takáto prednáška s politikmi. Keď sme mali prednášku s Ficom, na konci sme zatlieskali, hoci ja osobne s ním nesúhlasím. Robí sa to v rámci slušnosti.

A aké boli reakcie vás - študentov, keď pán Harabin hovoril napríklad o novinároch? Myslíš si, že použil slovnú zásobu hodnú akademickej pôdy?

Mňa osobne jeho vyjadrovanie urazilo, nás ako budúcich právnikov učia správať sa na úrovni a nepoužívať expresívne výrazy, takže to si naozaj mohol odpustiť.

Mnohí politici, vrátane pána Harabina či pána Fica netaja svojou averziou voči novinárom. Pán Harabin sa na prednáške nechal počuť, že „novinár môže byť aj idiot, aj narkoman." Ako ty osobne berieš vzťah medzi budúcimi právnikmi a novinármi? Máš pocit, že u vás na škole je medzi novinármi a právnikmi budovaná určitá nevrlosť, resp. nenávisť?

Určite nie, pán Harabin má asi zlé skúsenosti s novinármi. No neuvedomuje si, že či právnik, či sudca, či novinár musí pracovať a práca je preňho chlieb. Zo študentov určite nikto neodsudzuje novinárov.

Nestalo sa niekedy na prednáške s politikmi, keďže hovoríš že ich máte za sebou viac, že by niekto, kto s daným politikom nesúhlasí, odišiel z prednáškovej sály na znak vzdoru a nesúhlasu?

Nie, to sa ešte nestalo. Ak odišli, tak to mohlo byť z dôvodu, že museli ísť na iný povinný seminár. Ale raz na konci prednášky, keď sa mohli študenti vyjadriť, tak jeden oponoval Ficovi. Ale samozrejme v rámci slušnosti.

Harabinovi neoponoval nikto?

Jeden študent áno, ale taktiež to bolo v rámci slušnosti. Pán Harabin to naozaj prehnal, keď urážal pani Žitňanskú. Ale keďže ako predseda Najvyššieho súdu nepôsobí v žiadnej strane, je mu to asi fakt jedno.

Neopýtal sa ho nikto na prepisy rozhovorov s Bakim Sadikim? Ako budúcich právnikov by vás to mohlo zaujímať, či?

Nie, na to sa ho nepýtal nikto.

Nemyslíš si, že ak by študenti netlieskali, dali by tým pánovi Harabinovi najavo, že odsudzujú jeho správanie a slovník, aký použil? Predpokladám, že s tým väčšina nesúhlasila, nebolo vám proti srsti tlieskať niekomu, kto sa na akademickej pôde správa takto?

Práve preto som ja osobne netlieskala. Ľudia tlieskali preto, lebo tlieskala väčšina.

 

 

Väčšina.

Študenti, ktorí sa majú stať budúcnosťou slovenskej justície reagujú podľa toho, ako reaguje väčšina. Ak to aspoň jeden z Vás číta, dovoľte mi pár slov.

Tlieskam Vášmu nadšeniu z prejavu niekoho, kto v ňom označuje pravicových politikov za podozrivých z korupcie, pričom sa odvoláva na spis Gorila. To, že v spise Gorila je spomenutý aj pán Ladislav Polka, bývalý poslanec HZDS, ktorý Harabina na prednášku pozval, je zrejme irelevantné a preto to študentom hovoriť netreba.
Zdieľam Vaše nadšenie z toho, ako niekto osočuje, uráža a dehonestuje prácu niekoho iného, nazve ho idiotom či narkomanom a alkoholikom.
Teším sa Vášmu potlesku niekomu, kto ponižuje pani Žitňanskú, ktorá na Vašej škole učí, no „právu nerozumie a mala by byť trestne stíhaná za to, že ako ministerka na pána Harabina podala štyri disciplinárne návrhy."

Dúfam že viete, že to myslím ironicky. A dúfam, že ten potlesk a nadšenie z prejavu pána Harabina ste mysleli ironicky i Vy a bol to naozaj len prejav slušnosti. Verím v to, že keď bude treba zachrániť našu znásilnenú Justíciu, slušní nebudete, nepôjdete s davom a vyrovnáte jej váhy, naostrite meč a opäť jej zaviažete oči.

Zdroje: http://www.sme.sk/c/7029863/harabin-studentom-prednasal-o-idiotoch-utocil-na-novinarov-aj-zitnansku.html

Foto: http://komentare.sme.sk/c/7010561/shooty.html

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?