ACTA X alebo prezumpcia (ne)viny v praxi

Autor: Kristína Janščová | 26.2.2012 o 17:52 | (upravené 26.2.2012 o 17:59) Karma článku: 16,94 | Prečítané:  183x

Viedeň, Praha, Bratislava, …len malý úlomok zo zoznamu miest, v ktorých sa už konali protesty proti tzv. dohode ACTA. Vypisovať jej presné znenie a jednotlivé odseky považujem za stratu času, nakoľko si ich môže každý nájsť jedným, maximálne dvoma kliknutiami na googli.

 

Chcem sa skôr venovať praktickému využitiu (či skôr zneužitiu?) tejto dohody a podmienok, za akých bola, či má byť v jednotlivých štátoch prijatá.

V skratke: ACTA je medzinárodný dohovor, ktorý má chrániť pred porušovaním práv duševného vlastníctva.

No čo by jeho zavedenie znamenalo v praxi?
ACTA presadzuje boj proti porušovaniu autorských práv. To by samo o sebe nebolo na škodu, no nepáči sa mi spôsob, akým sa snaží bojovať.

Ak si niekto prečítal aspoň časť tejto dohody, musí mu byť jasné, že sa dá kedykoľvek a akokoľvek zneužiť, keďže je podľa nej vinný prakticky každý, kto vlastní počítač.

Prijatie tejto dohody je protiústavné minimálne v troch bodoch, a to:


•čl. 26, odsek 3: Cenzúra sa zakazuje

V prípade, že by SR dohodu ACTA prijala, museli by prevádzkovatelia veľkých webových stránok kompletne cenzurovať všetky príspevky používateľov z dôvodu kontroly, či dotyčný nezverejnil nejakú ochrannú známku, citát či odkaz na internet, kde sa dá stiahnuť kradnuté dielo.

 

•čl. 19, odsek 2: Každý má právo na ochranu pred neoprávneným zasahovaním do súkromného a rodinného života.

ACTA postihuje „normálnych ľudí“ veľkým zásahom do súkromia. Na to, aby poskytovatelia internetového pripojenia zistili, či nesťahujem alebo nemám v PC nelegálne súbory, by museli sledovať celú moju sieťovú komunikáciu (e-maily, webové stránky, diskusie na fórach,...)

 

•čl. 50, odsek 2: Každý, proti komu sa vedie trestné konanie, považuje sa za nevinného, kým súd nevysloví právoplatným odsudzujúcim rozsudkom jeho vinu.

Podľa ACTY musí (nie môže) „niekto“ kontrolovať všetku moju aktivitu na internete i bez podozrenia, že robím niečo nelegálne. Takže automaticky, i bez podozrenia, som vinná a „niekto“ len hľadá dôkazy o mojej nevine. Nie je to presný opak toho, čo naša ústava nazýva „prezumpciou neviny“?ACTA potláča základné ľudské práva, je nedemokratická, ohrozuje slobodný internet a predstavuje vážne riziko narušenia súkromia občanov štátov, ktoré túto blbosť podpíšu.

A tak sa pýtam, ako môže štát, ktorý sa svojou Ústavou a jej preambulou zaviazal k tomu, že sa bude „usilovať uplatňovať demokratické formy vlády a záruk slobodného života“, vôbec rozmýšľať o podpísaní niečoho, čím už väčšina európskych štátov získala vstupenku do Orwellovej Zvieracej farmy?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?