ACTA X alebo prezumpcia (ne)viny v praxi

Autor: Kristína Janščová | 26.2.2012 o 17:52 | (upravené 26.2.2012 o 17:59) Karma článku: 16,94 | Prečítané:  176x

Viedeň, Praha, Bratislava, …len malý úlomok zo zoznamu miest, v ktorých sa už konali protesty proti tzv. dohode ACTA. Vypisovať jej presné znenie a jednotlivé odseky považujem za stratu času, nakoľko si ich môže každý nájsť jedným, maximálne dvoma kliknutiami na googli.

 

Chcem sa skôr venovať praktickému využitiu (či skôr zneužitiu?) tejto dohody a podmienok, za akých bola, či má byť v jednotlivých štátoch prijatá.

V skratke: ACTA je medzinárodný dohovor, ktorý má chrániť pred porušovaním práv duševného vlastníctva.

No čo by jeho zavedenie znamenalo v praxi?
ACTA presadzuje boj proti porušovaniu autorských práv. To by samo o sebe nebolo na škodu, no nepáči sa mi spôsob, akým sa snaží bojovať.

Ak si niekto prečítal aspoň časť tejto dohody, musí mu byť jasné, že sa dá kedykoľvek a akokoľvek zneužiť, keďže je podľa nej vinný prakticky každý, kto vlastní počítač.

Prijatie tejto dohody je protiústavné minimálne v troch bodoch, a to:


•čl. 26, odsek 3: Cenzúra sa zakazuje

V prípade, že by SR dohodu ACTA prijala, museli by prevádzkovatelia veľkých webových stránok kompletne cenzurovať všetky príspevky používateľov z dôvodu kontroly, či dotyčný nezverejnil nejakú ochrannú známku, citát či odkaz na internet, kde sa dá stiahnuť kradnuté dielo.

 

•čl. 19, odsek 2: Každý má právo na ochranu pred neoprávneným zasahovaním do súkromného a rodinného života.

ACTA postihuje „normálnych ľudí“ veľkým zásahom do súkromia. Na to, aby poskytovatelia internetového pripojenia zistili, či nesťahujem alebo nemám v PC nelegálne súbory, by museli sledovať celú moju sieťovú komunikáciu (e-maily, webové stránky, diskusie na fórach,...)

 

•čl. 50, odsek 2: Každý, proti komu sa vedie trestné konanie, považuje sa za nevinného, kým súd nevysloví právoplatným odsudzujúcim rozsudkom jeho vinu.

Podľa ACTY musí (nie môže) „niekto“ kontrolovať všetku moju aktivitu na internete i bez podozrenia, že robím niečo nelegálne. Takže automaticky, i bez podozrenia, som vinná a „niekto“ len hľadá dôkazy o mojej nevine. Nie je to presný opak toho, čo naša ústava nazýva „prezumpciou neviny“?ACTA potláča základné ľudské práva, je nedemokratická, ohrozuje slobodný internet a predstavuje vážne riziko narušenia súkromia občanov štátov, ktoré túto blbosť podpíšu.

A tak sa pýtam, ako môže štát, ktorý sa svojou Ústavou a jej preambulou zaviazal k tomu, že sa bude „usilovať uplatňovať demokratické formy vlády a záruk slobodného života“, vôbec rozmýšľať o podpísaní niečoho, čím už väčšina európskych štátov získala vstupenku do Orwellovej Zvieracej farmy?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Čo sa deje v hokeji? Je to divadlo, vinníkmi sme všetci, tvrdí Graňák

Zlá skúsenosť s Cígerom a Švehlom mohla odradiť hráčov z NHL od štartu na majstrovstvách sveta, hovorí skúsený obranca.

SVET

Čoho sa boja ľudia v IT aj robotníci tak, že volia populistov?

Musíme sa zbaviť delenia na nás a Brusel.


Už ste čítali?